Model DLN-6220V
SKU: 960401
This model hydraulic Notcher will cut notches from 30 to 140 degrees in mild steel and up to 6mm in thickness and will do this at a maximum rate of 15 strokes per minute. 24 Ton Capacity 4 Ga. Mild Steel, Cutting Length 8.5″ x 8.5″, Table dimension 37.4″ x 31.2″ Long 8.5” blades that can be resharpened many times for even more life. The blades have a negative rake to pull the material to the stops during the cut, for the best accuracy available. Blade angle is adjusted with the use of hand wheel and the notching stroke is controlled by a foot pedal.
  • 37.4″ x 31″ Table Timensions
  • 4 HP, 3 Phase Motor
  • Handwheels & Foot Switch Operation
  • 4 Ga. Maximum Material
Model
Model DLN-6220V
Maximum Material: 4 Ga.
Controls: Foot Pedal Switch
Operation: Handwheels & Foot Switch
Horsepower: 4 HP, 3 Phase 220V
Max Strokes Per Minute: 15
Angle: 30° – 140°
Max Notch Dimensions: 8.5″ x 8.5″
Table Dimensions: 37.4″ x 31″
Overall Dimensions: 38.58″ x 63.61″ x 55.1″
Features
  • Variable angle
  • Capable of notches from 30 to 140 degrees in mild steel and up to 6mm in thickness
  • 15 Strokes per minute
  • 24 Ton Capacity 4 Ga. Mild Steel
  • Cutting length 8.5″ x 8.5″
  • Table dimension of 37.4″ x 31.2″
  • Long 8.5″ blades
  • Hand wheel adjusted blade angle
  • Foot pedal controlled notching stroke
Standard Equipment
  • Foot pedal switch
  • Long 8.5″ blades
Model Options
Compare Hydraulic Sheet Metal Notchers
Model Number DLN-6220V DLN-6200
Part Number960401960400
Maximum Material4 Ga.4 Ga.
ControlsFoot Pedal SwitchFoot Pedal Switch
OperationHandwheels & Foot SwitchFoot Switch
Horsepower4 HP, 3 Phase 220V4 HP, 3 Phase 220V
Max Strokes Per Minute15 Stokes/min15 Strokes/min
Angle30° – 140°90° (Fixed)
Max Notch Dimensions8.5″ x 8.5″8.5″ x 8.5″
Table Dimensions37.4″ x 31″25.5″ x 25.5″
Overall Dimensions38.58″ x 36.61″ x 55.1″31.5″ x 25.59″ x 46.85″
Part Number960401960400
Maximum Material6 mm6 mm
Angle30° – 140°90° (Fixed)
Max Notch Dimensions215.90 x 215.9 mm215.90 x 215.90 mm
Table Dimensions950 x 795 mm650 x 650 mm
Overall Dimensions980 x 930 x 1400 mm800 x 650 x 1190 mm